„Życie. Instrukcja obsługi” autorstwa ks. Piotra Pawlukiewicza to publikacja nietuzinkowa. Coś, co wydawało się tytułowym żartem retorycznym, w niniejszej książce jest po prostu prawdą – autor podaje nam instrukcję tego, jak żyć, aby się w tym świecie nie pogubić.
Ks. Piotr Pawlukiewicz to wielki kapłan kościoła katolickiego, którego kazania cieszą się po dziś dzień wielką popularnością. Dzieje się tak zapewne ze względu na komunikatywność języka, którym się posługiwał. Pawlukiewicz miał bowiem niesamowitą zdolność mówienia „tak, aby go słuchano”. „Życie. Instrukcja obsługi” to właśnie tekst, skierowany do czytelnika. W niezwykle zrozumiały i prosty sposób wytłumaczone w nim zostały największe tajemnice wiary.
„Życie. Instrukcja obsługi” składa się z dziewięciu rozdziałów. Te dziewięć części tematycznych to tak naprawdę dziewięć filarów, na których zbudowane jest nasze życie. Są to: „Miłość”, „Przyjaźń”, „Zaufanie”, „Szczęście”, „Cierpienie”, „Nadzieja”, „Wolność”, „Wiara”, „Pokora”. Wszystkie te zagadnienia są kluczowe dla osób żyjących w wierze, ale nie tylko, bo przyjaźń czy miłość nie dotyczy tylko osób wyznających daną religię. W przypadku wszystkich ludzi na świecie relacje z innymi polegają właśnie na oddaniu się drugiej osobie. Nie da się jednak ukryć, iż duchowość jest kluczową zasadą. Każdy rozdział rozpoczyna się odpowiednim cytatem biblijnym, który odnosi się do podanego zagadnienia. Dlatego choć tematy są tutaj uniwersalne, to jednak instrukcja obsługi opiera się na chrześcijańskich dogmatach wiary. Budową natomiast i retoryką teksty przypominają kazania.
Małżeństwo do związek dwojga osób, które nieustannie sobie przebaczają. (…) Jeśli nie umiesz przebaczać, nie pchaj się w małżeństwo. Jeśli nie umiesz powiedzieć <<pomyliłem się>>, odpuść sobie albo się zmień
„Życie. Instrukcja obsługi” z pewnością zawiera rozmaite, głębokie przemyślenia, jednak nie da się ukryć, iż to właśnie fragmenty skierowane wprost, w których „prosto z mostu” autor zwraca się do czytelnika i „mówi, jak jest” są najbardziej uderzające. Swoją prostotą i oczywistością, od której dziś tak często odchodzimy na rzecz tworzenia intelektualnych labiryntów i logicznych fikołków, tak bardzo nam potrzebnych, by przykryć jakąś słabość lub egoizm. Ta prostota podkreślona jest również poprzez przykłady z życia wzięte, porównania wielkich prawd wiary do życia codziennego (jak na przykład wiary do obiadu w restauracji). Otrzymujemy zatem komunikatywną instrukcję, czarno-białych zasad i reguł. Postępując według niej, możemy oczekiwać spokojnego i wesołego życia. I to autor nam wręcz gwarantuje.
„Życie. Instrukcja obsługi” to publikacja, którą czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Jest skierowana do współczesnego, młodego czytelnika, który poszukuje swojej drogi. Autor używa bardzo dużo obrazów, odwołuje się do znanych przykładów. Wszystko po to, by zobrazować nam jak najdokładniej przeprowadzany wywód. Mimo jednak prostego, komunikatywnego języka, warto pochylić się nad tymi tekstami w kontemplacji, przemyśleć również swoje życie – czy rzeczywiście przypadkiem nie należę do tych, którzy idą na łatwiznę i komplikują, podczas gdy „instrukcja” jest tak klarowana.
Autor recenzji: Karolina Orlecka
Tytuł: „Życie. Instrukcja obsługi”
Autor: Ks. Piotr Pawlukiewicz
Wydawnictwo: Znak
Dziękujemy za egzemplarz recenzencki!