W wymarzonych dżinsach z pierwszego sklepu Levi’sa, żując gumę Turbo i z walkmanem przy pasku, słuchając domowej roboty składanki „the best of”, jechało się na deskorolce oddać kasety video do wypożyczalni… O tym, jaką rolę w Polsce pełniła kultura popularna lat 90., jak nas ukształtowała i wpłynęła na nasze współczesne gusta, pisze Wojciech Przylipiak. Jego najnowsza książka „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” w księgarniach już 19 maja.
Lata 90. to dla Polski czas szczególny. To początki wolności politycznej i ekonomicznej, rozwój kapitalizmu. To również czas rozkwitu polskiej popkultury – wyrosłej z jednej strony z szarości, chaosu i absurdu przełomu lat 80. i 90., a z drugiej z zachodniej popkultury, z której czerpaliśmy garściami, często bezkrytycznie.
Wojciech Przylipiak – dziennikarz, kolekcjoner przedmiotów z minionej epoki – zabiera nas w podróż w czasie. Popkulturę prezentuje na podstawie rozmów z osobami, które ją tworzyły i które były jej odbiorcami, a także na bazie własnych doświadczeń. W tle ukazuje szeroką panoramę popularnych wówczasfilmów książek, gazet, komiksów i gier.
Wraz z autorem odwiedzimy kultowe sklepy muzyczne, sex shopy, budki z jedzeniem i pierwsze McDonaldy. Przespacerujemy się alejkami supermarketu Billa, pełnego kolorowych produktów, o których kilka lat wcześniej Polacy mogli tylko pomarzyć, oraz udamy się na koncert Michaela Jacksona, który w 1996 roku zgromadził na warszawskim Bemowie tłumy. Przypomnimy sobie, gdzie umawialiśmy się wtedy na randki, co jedliśmy na mieście, kto dyktował modowe trendy. Jakich filmów szukaliśmy w wypożyczalniach i jaka kara groziła za oddanie nieprzewiniętej kasety?Po jakie komiksy chodziliśmy do kiosków? W co graliśmy w salonach gier? Jak zaczął się w Polsce hip-hop i kto sprzedawał po sto tysięcy płyt?
„Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” to wyjątkowy, pełen anegdot i fotografii reportaż o momentami szarej, a chwilami kolorowej i czasami kiczowatej rzeczywistości lat 90. Nie ma tu wielkiej polityki, są za to codzienne rozrywki, zwyczajne pasje, ekscytacje i nadzieje Polaków tamtych lat. To książka o pokoleniu, ludziach, opowiedziana przez ich historie.
Wojciech Przylipiak — dziennikarz, badacz codzienności, kolekcjoner zabawek z PRL-u, a także pamiątek, komputerów i elektroniki sprzed lat. Ich historie opisuje na swoim blogu BufetPRL.com. Był redaktorem dodatku „Kultura” do „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennikarzem magazynu „Esquire” i PAP. Współpracuje z czasopismami i portalami kulturalnymi, pisząc o popkulturze, także tej sprzed 1989 roku. W 2020 roku wydał książkę „Czas wolny w PRL”.