W czasach globalnej pandemii podróżowanie jest znacznie utrudnione. Potrzeba do tego dużo cierpliwości i pieniędzy. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że przebywanie w jednym miejscu jest uciążliwe i nudne. Dni są niemal identyczne, czas płynie przeraźliwie wolno i brakuje już pomysłów na ciekawe spędzenie czasu. Z pomocą przychodzi Marcelina Szumer-Brysz, która w swojej książce zabiera nas w podróż po uliczkach Izmiru – tureckiego ,,miasta bezbożników”.
Marcelina Szumer-Brysz to bardzo obiektywny przewodnik po Izmirze. Książka doskonale ujmuje różnorodność tego miejsca. Co jest w nim takiego ciekawego? Izmir jest powszechnie uważany za miasto wyzwolone, za ,,miasto bezbożników”, tak bardzo różniące się od reszty religijnego państwa. Prężnie funkcjonują tu sex-shopy (niektóre z nich są specjalnie przystosowane dla gorliwych wyznawców islamu), tutaj kobiety nie noszą chust (chyba, że tego chcą), a rozwody są na porządku dziennym. Coś takiego uważane jest za grzech w innych regionach kraju i jest surowo karane. Można pokusić się o stwierdzenie, że wszechobecny jest w tym kraju fanatyzm religijny. Potwierdza to fragment z książki mówiący o tym, że kilka lat temu na celowniku tureckiej Rady Radiofonii i Telewizji znalazł się serial Wspaniałe Stulecie, tak uwielbiany przez Polaków (zarzuty: skąpo odziane nałożnice, alkohol). Do stacji wpłynęło siedemdziesiąt tysięcy listów protestacyjnych. W kilku miastach odbyły się manifestacje przeciwko kontynuowaniu produkcji, aktorzy zaś zaczęli otrzymywać pogróżki. To osobiście mnie zdziwiło, ponieważ coś co jest normalne na Zachodzie i nie wywołuje większych emocji, w Turcji może stać się podstawą do zorganizowania protestów.
Najlepszą częścią książki były rozmowy z mieszkańcami Izmiru. Uważam, że aby dobrze poznać dane miejsce należy zacząć od poznania miejscowych ludzi. Przeczytanie tej książki tylko potwierdziło moje przekonanie. Każda historia opowiedziana w książce jest inna, tak jak każdy z nas jest inny. Swoją wielobarwność, różnorodność Izmir zawdzięcza właśnie swoim mieszkańcom. Dynamicznie zmieniające się historie nie pozwalały się nudzić. Książka ma 180 stron i przyjemnie się ją czyta. Polecam wszystkim, którzy chcą poznać realia życia w Turcji i wraz z autorką spacerować po ulicach nadmorskiego Izmiru.
Autor recenzji: Maria Lisowska
Tytuł: Izmir. Miasto giaurów
Autor: Marcelina Szumer-Brysz
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 01.09.2021
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarne.