Wydawnictwo Słowne, czyli dawane Burda Media Polska, prezentuje nowości książkowe.
Ann R. Williams (redaktor), Douglas Preston (przedmowa), Fredrik Hiebert (posłowie)
„Zaginione miasta, prastare grobowce: 100 odkryć, które odmieniły świat”
Od Człowieka Lodu przez terakotowych wojowników odprowadzających chińskiego cesarza w zaświaty po wrak „Titanica” – to pasjonująca i pełna przygód opowieść o odkryciach, które zmieniły świat!
Tajemnicze miasta pośrodku nieprzebytej dżungli, mieniące się złotem grobowce i dobrze zachowane szkielety naszych przodków – ślady, z których możemy wyczytać dzieje ludzkości. Ale praca archeologa to więcej niż odkrycia rodem z filmów o Indianie Jonesie. Poprzedzają je lata żmudnych przygotowań, zdobywania informacji, zgód i funduszy niezbędnych, by nie tylko odnaleźć skarby dawnych cywilizacji, lecz przede wszystkim zrozumieć, kim byli, co czuli i jak myśleli ludzie, którzy je tworzyli.
Wybuchowe połączenie wiedzy historycznej i najlepszych powieści przygodowych!
Sto wypraw i olśniewających znalezisk, sześć kontynentów i ponad trzy miliony lat historii. A wszystko to opowiedziane na podstawie relacji odkrywców i naukowców, którzy w drodze do celu łamali tajne kody, ścigali się z szabrownikami, prowadzili skomplikowane gry dyplomatyczne, zakochiwali się, błądzili, ściągali na siebie starożytne klątwy – i nigdy się nie poddawali.
Douglas Preston, który napisał przedmowę, jest autorem co najmniej 36 książek beletrystycznych i reportażowych. Aż 29 z nich trafiło na listę bestsellerów „New York Timesa”. Na łamach „New Yorkera” pisze o archeologii i antropologii, pracuje też jako redaktor w Amerykańskim Muzeum Przyrodniczym oraz wykłada na Uniwersytecie Princeton. Mieszka trochę w Nowym Meksyku, a trochę w Maine.
Ann Williams, redaktorka zbioru, jest znawczynią świata starożytnego i działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturalnego. Od ponad 30 lat pisze dla magazynu „National Geographic” i jest aktywna w mediach społecznościowych, relacjonując nowe odkrycia i najnowsze badania archeologiczne z całego świata. Mieszka w Silver Spring, w stanie Maryland.
Rosa Bailey, Carmen Saldaña
„Reniferka i pomocny rudzik”
Ciepła, świąteczna opowieść o przyjaźni, odwadze i niesieniu pomocy.
Zaczyna padać śnieg i okrywa wszystko białym puchem. Między drzewami coś mieni się na czerwono. Mała reniferka oddziela się od mamy, żeby odkryć, co to takiego. Po pewnym czasie orientuje się, że się zgubiła. W gałązkach znowu błyska coś czerwonego. Okazuje się, że to rudzik, który postanawia pomóc nowej koleżance odnaleźć drogę do domu – siada na jej nosie i rozświetla mroki lasu. Czy przyjaciołom uda się dotrzeć do domu? I czy reniferce zostanie po małym rudziku trochę czerwonej magii?
Roman Czejarek
„Kultowe teleturnieje”
Nieznane fakty, duże kontrowersje i jeszcze większe wygrane! Ta książka ukazuje kulisy najpopularniejszych teleturniejów w historii i wykazuje ich znaczący wpływ na oblicze polskiej telewizji. Kilkadziesiąt lat historii, tysiące odcinków, legendarni prowadzący! Od „Koła Fortuny”, po „Idź na całość”, „Jednego z dziesięciu”, „Wielką grę”, „Familiadę”, „Jaka to melodia?”, „Gilotynę” i „Milionerów”… i Krzysztofa Ibisza! Wielkie emocje, łut szczęścia, podchwytliwe pytania, jednoznaczne odpowiedzi i szansa na wielkie pieniądze. I fragmenty programów, które z pewnością mogą krążyć w sieci jako legendarne wpadki i blamaże… jak choćby poniższy:
Prowadzący: Proszę podać wzór na pole prostokąta.
Zawodniczka: a kwadrat plus b kwadrat… O, Boże! Powiedziałam wzór na obwód!
Prowadzący: Niestety pani wzór na obwód również jest nieprawidłowy…
Dykteryjki, historie zakulisowe (dosłownie!) i nieznane do tej pory fakty.
Historia o Wojciechu Pijanowskim, legendzie polskiej telewizji, który poleciał do USA i zawalczył o prawa do jednego z najwspanialszych teleturniejów w historii USA. Jak wyglądało wprowadzenie zachodnich teleturniejów na polskie ekrany? Ile stron liczyły umowy? Co Polacy poprawiali w amerykańskich programach i dlaczego Amerykanie uważali, że się nie uśmiechamy? Dlaczego prawdziwe polski teleturniej „Wielka gra” stał się powodem kontrowersji i protestów? Dlaczego dowcipy Karola Strasburgera zadecydowały o sukcesie „Familiady”? Dlaczego w „Kole Fortuny” bardziej niż prowadzący ważniejsze były asystentki? Czy Krzysztof Ibisz to człowiek-instytucja? Dlaczego fragment odcinka „Gilotyny” stał się viralem na Youtube? I czy to prawda, że „Milionerzy” to najdroższy polski teleturniej?
To wszystko i jeszcze więcej w jedynej takiej książce na rynku.
Autor tak pisze o swoim projekcie oraz o swojej przygodzie z teleturniejami:
Najbardziej popularne polskie teleturnieje to historia wielkich wygranych i wielkich wpadek. To barwne kariery prowadzących, którzy z dnia na dzień dzięki telewizji nagle stawali się powszechnie rozpoznawalnymi gwiazdami, a później często równie niespodziewanie znikali z ekranów, zastępowani przez innych, mówiąc szczerze: niekoniecznie lepszych. Dlaczego tak się działo? Co skrywają archiwa i nagrania, które nie trafiły do emisji? Kto wie, co działo się na planie, gdy kamery były wyłączone? Właśnie o tym jest ta książka.
Magdalena i Piotr Kucharscy
„Jak zdrowo jeść i nie zwariować”
Zdrowe odżywianie może być nie lada wyzwaniem. Z Piotrem i Magdaleną Kucharskimi dasz sobie z nim radę bez problemu!
Piotr Kucharski lubi jeść, karmić innych i przygotowywać jedzenie. I trudno nie przyznać mu racji, gdy mówi, że są to cechy, które powinny charakteryzować dobrego kucharza. Od wielu lat dzieli się swoją pasją w telewizji, promując kreatywne gotowanie, a jego książka „Chleb. Domowa piekarnia” stała się bestsellerem.
Magdalena Kucharska – wierzy, że jedzenie i zdrowe nawyki mogą być lekarstwem. Odżywianie budujące odporność całej rodziny jest dla niej bardzo ważne. Informacje czerpie z psychodietetyki, ajurwedy, dietetyki według tradycyjnej medycyny chińskiej, ziołolecznictwa i makrobiotyki. Czuwa nad tym, aby przepisy były właściwie zbilansowane, a słodkości na tyle zdrowe, by nie trzeba było ich sobie odmawiać.
W swojej najnowszej książce „Jak zdrowo jeść i nie zwariować” Magda i Piotr uczą jak właściwie się odżywiać i czerpać z tego nie tylko zdrowie, ale i radość.
Z pasją zachęcają do przygotowywania potraw z warzyw i owoców zgodnie z cyklem pór roku. Skutecznie przekonują, że warto samemu piec chleb, uprawiać własne warzywa, owoce i zioła. Proponują balans pomiędzy tym, co zdrowe, a odrobiną kulinarnego szaleństwa. Dania Piotra i Magdaleny zachwycają innowacyjnością. W przepisach króluje różnorodność, a na talerzach – kolory.
Najlepsze jedzenie to takie, które jest przyrządzane w domu z pasją i wyobraźnią. Gotuj więc z fantazją i jedz z przyjemnością. Na zdrowie!
Agnieszka Cegielska
„Naturalnie i ziołowo. 60 przepisów na zdrowie”
Co możemy zrobić, by w codziennym życiu ograniczyć wpływ negatywnych czynników na nasz organizm? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – to powrót do natury. Jedz naturalnie, korzystaj z bogactw Matki Ziemi i dobroczynnej mocy ziół. Ta niedoceniana grupa składników ma Ci wiele do zaoferowania, a autorka będzie Twoją przewodniczką po ich świecie. Agnieszka Cegielska to znana propagatorka naturalnego stylu życia, autorka bestsellerów z cyklu „Naturalnie”. Tym razem przygotowała 60 przepisów na pyszne ziołowe potrawy, które wzmocnią Twój organizm i polepszą nastrój, a jednocześnie pomogą Ci odnowić kontakt z naturalnym rytmem ciała. Znajdziesz tu przepisy na pobudzające poranne koktajle, smakowite, krzepiące zupy i lekkie dania, które pozwolą Ci się wyciszyć przed nocnym odpoczynkiem. Dzięki sile naturalnych składników i zawartych w przepisach ziół nauczysz się, jak żyć w zgodzie z sygnałami płynącymi z Twojego wnętrza. Smakowicie, zdrowo i naturalnie w jednym… czy to możliwe? Ależ tak.
Agnieszka Cegielska – absolwentka dziennikarstwa i studiów podyplomowych z dziedziny zdrowia i zdrowego stylu życia. Dyplomowana konsultantka medycyny ajurwedyjskiej. Wiedzę dotyczącą ziołolecznictwa zgłębiała w Instytucie Medycyny Klasztornej. Od kilkunastu lat związana z telewizją TVN. Wielbicielka otaczania się naturą i sięgania w pierwszej kolejności po to, czym karmi nas Mama Ziemia.
Materiały prasowe: Wydawnictwo Słowne