Czerwiec w Pałacu Potockich upłynie pod znakiem podróży. Podczas zaplanowanych wydarzeń odbędziemy wycieczki tropem zabawek, udamy się do Szwecji czy zwiedzimy świat nauki i fantastyki. Podczas podróży nie zabraknie rozmów wokół różnych form literackich. Będą też powody do wspólnego świętowania i to nie tylko z okazji 1 czerwca! Przypominamy, że znaczna część wydarzeń będzie prowadzona w języku ukraińskim. Zależy nam, aby nowi mieszkańcy naszego miasta czuli, że są u siebie.
Na początek… sto lat!
10 czerwca 2021 roku to dla nas bardzo ważna data. To właśnie wtedy pierwszy raz zaprosiliśmy Was do Pałacu Potockich, nowego adresu na kulturalnej mapie miasta, którego współgospodarzami są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Od roku przygotowujemy dla mieszkańców Krakowa i jego gości różnorodny, często cykliczny program wydarzeń, na który składają się m.in.: premiery nowości wydawniczych, dyskusje tematyczne, kreatywne warsztaty literackie dla dzieci czy pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Tworzymy przestrzeń, która łącząc dziedzictwo i kreatywność, jest dostępna dla wszystkich i otwarta na pomysły krakowian.
A w czerwcu…
Warsztaty dla dzieci
Szukacie pomysłów na kreatywne spędzenie Dnia Dziecka? Pałac Potockich to idealny adres 1 czerwca. Muzeum Zabawek w Krakowie, Biblioteka Kraków i KBF – operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO – zapraszają na letnią podróż po Krakowie tropem zabawek i literatury. Wędrówka składa się z siedemnastu przystanków, gdzie na młodych czytelników czekają historyczne zabawki z kolekcji muzeum, które tworzą opowieść poświęconą komunikacji i podróżowaniu. Pierwszym przystankiem naszej literacko-zabawkowej podróży będzie wystawa historycznych zabawek w Bibliotece Pałacu Potockich, która zostanie otwarta właśnie 1 czerwca 2022 roku. Podczas kolejnego przystanku zatrzymamy się w Sali Czerwonej Pałacu Potockich na kreatywne warsztaty w j. polskim i ukraińskim (o godz. 14.00). Na koniec mali podróżnicy mogą przespacerować się po pozostałych przestrzeniach Pałacu i wyruszyć w dalszą drogę – do kilkunastu filii Biblioteki Kraków, gdzie znajdą pozostałe punkty ekspozycji. Wystawa Komunikacja będzie otwarta do 4 września, co sprawia, że jedno z wyjść w czasie letnich wakacji mamy już zarezerwowane!
O tym, że żadna podróż nie jest straszna, kiedy mamy przy boku przyjaciela, porozmawiamy podczas Literackich Chwil. Po świecie przyjaźni oprowadzą nas Miś i Pająk, których przygody pokażą, że najbardziej zbliżają nas do siebie różnice, a nie podobieństwa. Na cykliczne warsztaty dla dzieci zapraszamy w każdą niedzielę, gdzie nasi niezastąpieni animatorzy z Domu Kultury Inspiro – Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – zabiorą nas do świata książek, porywających opowieści i plastycznych wyzwań. Warsztaty odbywają się zawsze w niedziele (o godz. 10.30 grupa polskojęzyczna, o godz. 13.00 grupa ukraińskojęzyczna).
Spotkania z literaturą
Jeśli przygotowujecie się do letnich wakacji, zajrzyjcie wcześniej do Pałacu, aby znaleźć idealną książkę na urlop. 13 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim wokół jego najnowszej powieści Chodź ze mną. Dokąd zabierze nas krakowski autor podczas premiery KMLU?
Rok 1958. Helena, dwudziestoletnia studentka stomatologii z Gdyni, zakochuje się w sowieckim kapitanie niszczyciela. Kola jest starszy i żonaty. Niemożliwa miłość w Polsce Ludowej zmusza ich do brawurowej ucieczki do Szwecji. Wyruszając w podróż ku szczęściu, nie znają ceny, jaką zapłacą za wspólne życie. Czy odnajdą bezpieczną przystań? Książka została objęta patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Z kolei czerwcowe spotkanie w ramach cyklu „W(Y)KLUCZENIA” zbiega się z terminem Międzynarodowego Dnia Uchodźcy i Uchodźczyni. 20 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na wyjątkowy wieczór z poezją autorów i autorek z Syrii, Iraku, Afganistanu, Somalii, Ukrainy i Białorusi. W spotkaniu wezmą udział poetki z Ukrainy oraz aktorki, które przeczytają wiersze nieobecnych autorów. Lekturze wierszy będzie towarzyszył koncert muzyki orientalnej w wykonaniu syryjskiego muzyka i kompozytora, Wassima Ibrahima.
A 26 czerwca podczas kursu kreatywnego pisania postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: jak odnaleźć głos postaci? W trakcie warsztatów poopowiadamy z Dominiką Słowik o rozmawianiu – czyli o dialogach. Omówimy kwestie techniczne i postaramy się zidentyfikować podstawowe pułapki, które czyhają na nas przy „dialogowaniu”. Zastanowimy się, w jaki sposób dopasować głos do postaci i ton do sceny.
Teraźniejszość i przyszłość
Cykl comiesięcznych spotkań „Fantastyka i Futurologia”, organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z KBF, po raz kolejny zabierze nas w podróż przez światy nauki i fantastyki, które przenikają się w zaskakująco wielu miejscach, czerpiąc z tych połączeń wzajemną inspirację. Wykłady i dyskusje literaturoznawców, pisarzy oraz ekspertów różnych dziedzin przybliżą słuchaczom problematykę stanowiącą filary fantastyki naukowej, rozpatrując ją zarówno w ujęciu bieżącego stanu wiedzy, jak i naszych wyobrażeń o przyszłości. Kolejny wykład skupiony wokół zasobów ziemskich i pozaziemskich odbędzie się 26 czerwca w godzinach 12.00-16.30.
Z kolei wszystkich, którzy chcą skupić się na tym co tu i teraz, zapraszamy 19 czerwca na „(PO)WOLNĄ SOBOTĘ”. Spotykamy się w samym centrum Krakowa, a jednak jakby w oderwaniu od codzienności, aby razem spędzić sobotę – pobyć, pooddychać, poprzyglądać się sobie, dowiedzieć się więcej i poznać nowe w pięknych wnętrzach pałacu łączącego 500-letnią historię z nowoczesnością.
Każde spotkanie z cyklu „(po)wolna sobota” w Pałacu Potockich koncentruje się wokół pojęć dobrostanu, relaksu, uważności i dobrego życia. Przedstawiamy idee osiebiedbania – selfcare i siebiekochania – selflove. Kuratorką cyklu jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, która w pięknych przestrzeniach przy Rynku Głównym 20 pokazuje ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas.
Slava Ukraini!
Kolejne popołudnie w ramach cyklu „Porta w Pałacu” to spotkanie z muzyką i muzykami z Ukrainy. Za naszą wschodnią granicą wciąż trwa wojna. Artystki i artyści z Ukrainy starają się nie ustawać w twórczych działaniach. Jaka jest rola muzyki w czasie wojny? Czy możliwe jest skupienie się na procesie twórczym w tak absurdalnych okolicznościach? 19 czerwca do Pałacu Potockich zapraszamy skrzypaczki i skrzypków, którzy słowem i dźwiękiem opowiedzą o muzyce ukraińskiej oraz o tamtejszych praktykach wykonawczych, a także o swoich refleksjach dotyczących kultury w Polsce, nastawienia środowiska do muzyków z zewnątrz czy o różnicach estetycznych przy interpretacjach światowych arcydzieł.
Wszystkie szczegóły na temat czerwcowych wydarzeń znajdują się w Kalendarium czerwcowym Pałacu Potockich. Na część wydarzeń obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na naszej stronie: palacpotockich.krakow.pl
KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich – zaprasza na cykliczne wydarzenia literackie, warsztaty oraz projekcje filmowe. W tym dynamicznym czasie zachęcamy również do obserwowania aktualizowanego na bieżąco programu wydarzeń:
www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow