Piosenka „Pannonicated Polka” pojawiła się na najnowszym albumie zespołu Fanfare Ciocărlia zatytułowanym „It Wasn’t Hard to Love You”. Utwór oparty jest na melodii, która powstała wiele lat temu w… Starym Sączu. O czym opowiada i czy w tym roku posłuchamy jej na żywo w ramach 9. edycji Pannonica Festival między 1 a 3 września?
Pochodząca z Rumunii, Fanfare Ciocărlia, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych bałkańskich orkiestr dętych na świecie. Ten 12-osobowy zespół pochodzi z małej wioski Zece Prăjini, położonej w północno-wschodniej Rumunii. Zaczynali jako nieformalny skład romskich muzyków grających okazjonalnie na większych i mniejszych uroczystościach, jak wesela czy chrzciny. W październiku 1996 roku nastąpił przełom. To właśnie wtedy, niemiecki inżynier dźwięku i producent muzyczny Henry Ernst, odwiedził wioskę Zece Prăjini i nakłonił muzyków do stworzenia stałego składu objazdowego. Wtedy też narodziła się nazwa zespołu: Fanfare oznacza orkiestrę dętą, a Ciocărlia to po rumuńsku skowronek. Od momentu odkrycia ich przez Ernsta, który został ich menadżerem, zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie! Ma na swoim koncie 11 płyt, z czego większość podbiło czołówki World Music Charts. Szeroko znane są ich przeróbki światowych hitów, takich jak: „James Bond Theme”, „Caravan” i „Born To Be Wild”, czy tytułowa piosenka z filmu „Borat 2” – „Just The Two Of Us”.
Rok temu zespół wydał jubileuszową płytę z okazji 25-lecia działalności artystycznej zatytułowaną „It Wasn’t Hard to Love You”. Utwór numer 4 to „Pannonicated Polka (Dedicated to PannonicaFestival)” – oparty na melodii, która powstała wiele lat temu w Starym Sączu – czyli nieopodal miejsca, w którym organizowane są kolejne edycje Pannonica Festival. Piosenkę zatytułowaną „Upływa szybko życie” napisał ks. Franciszek Jan Borgiasz Leśniak (1846-1915), który w latach 1871-1873 pracował w Starym Sączu, gdzie był katechetą i dyrektorem Żeńskiej Szkoły przy Klasztorze Klarysek. Wiadomo, że młody kapłan napisał słowa pieśni: „Upływa szybko życie” dodając, że powstała na zakończenie roku szkolnego. Do dziś trwają spory, czy Leśniak był tylko autorem słów, czy także muzyki. Większość publikacji przypisuje mu jedno i drugie, ale jednak w kilku występuje nazwisko znanego poznańskiego kompozytora i muzyka – Stefana Surzyńskiego. Fanfare Ciocărlia przearanżowała piosenkę w rytm skocznej polki – i tak powstał prawdziwy hit. Nie ma w niej tylu sentymentalnych akcentów, co w pierwowzorze. Słowa nawołują do spontanicznej zabawy, bo życie jest zbyt krótkie a młodość przemija, więc to właśnie teraz jest czas, by bawić się i cieszyć życiem. A taka postawa jest bardzo bliska wszystkim uczestnikom Festiwalu Pannonica – i zespół Fanfare Ciocărlia bardzo dobrze o tym wie, bo gościł już w „krzakach nad Popradem” 5 lat temu.
Obecną, trwającą blisko rok, spektakularną trasą koncertową, Fanfare Ciocărlia świętuje jubileusz 25-lecia. I nie może zabraknąć ich w tym roku podczas Festiwalu Pannonica! Barcice koło Starego Sącza to jeden z przystanków tej światowej trasy obok, m.in.: Sztokholmu, Bukaresztu, Pragi, Kopenhagi, Budapesztu, Monachium, Wiednia, Zurichu czy Berlina. Razem z tą legendarną romską orkiestrą dętą wędruje polska melodia w utworze „Pannonicated Polka (Dedicated to Pannonica Festival)”. Fanfare Ciocărlia, jako największa gwiazda tej edycji, do usłyszenia na żywo już 2 września – „w krzakach nad Popradem”, nieopodal Starego Sącza!
Fanfare Ciocărlia – „Pannonicated Polka (Dedicated to Pannonica Festival)” – https://www.youtube.com/watch?
9. EDYCJA PANNONICA FESTIVAL
PANNONICA – OGIEŃ NIE MUZYKA!
1-3.09.2022, BARCICE NAD POPRADEM
PROGRAM, SCENA GŁÓWNA
Czwartek, 1 września 2022, od 19:00 do 23:30
Tryptyk (POL)
Kristijan Azirović Orkestar (SRB)
Hrdza (SK)
*Guczodisko Party (23:45-2:15)
Piątek, 2 września 2022, od 19:00 do 23:40
Kommuna Lux (UKR)
Gipsy Groove (KOS)
Fanfare Ciocărlia (ROM)
Sobota, 3 września 2022, od 18:15 do 23:45
Balklavalhau Koolektiv (POR)
Zűrös Banda (HU)
Mascarimiri (IT)
Bojan Ristić Brass Band (SRB)
BILETY: