Napisane w 1943 roku opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza przedstawia historię opętania zakonnic w fikcyjnym klasztorze w Ludyniu oraz tragicznej relacji tytułowej Matki Joanny, przeoryszy klasztoru i ojca Suryna, egzorcyzmującego ją jezuity.
W interpretacji twórców TB fabuła opowiadania staje się przypowieścią o ofierze, która jest tu rozumiana w dwójnasób. Po pierwsze jest to radykalny gest wobec kochanej osoby, czyli ofiara z siebie. Po drugie to kozioł ofiarny, czyli niewinne ofiary dominującego (również współcześnie) patriarchalnego dyskursu wykluczającego z narracyjnych form języka, które chcą odzyskać swoją suwerenność i podmiotowość.
Ważnym kontekstem dla spektaklu jest relacja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, zwłaszcza czas psychicznej choroby Anny i jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach.
Język spektaklu łączy w sobie elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i teatru muzycznego.
Autor: Jarosław Iwaszkiewicz, Anna Iwaszkiewicz *
Reżyseria i adaptacja: Maciej Gorczyński
Muzyka: Piotr Korzeniak
Scenografia, kostiumy: Iwona Bandzarewicz
Obsada:
MATKA JOANNA: Ana Nowicka
SURYN: Paweł Charyton
SIOSTRA MAŁGORZATA: Monika Kufel
WOŁODKOWICZ: Damian Sosnowski
BRYM: Paweł Plewa
ANNA: Aleksandra Nowakowska
MARIA: Agata Jędrzejczak
Najsłynniejszy pisarz Beat Generation, poeta, artysta, podróżnik, głos Ameryki nie tylko z artystycznych kawiarni, ale i robotniczych barów, ulic, dworców czy pociągów towarowych, w których na gapę podróżował wzdłuż i wszerz kraju, bo „droga to życie”. Jack Kerouac urodził się 100 lat temu. To powód do świętowania na całym świecie. W Krakowie świętować będziemy podczas sześciu spotkań filmowych. Obejrzymy dokumenty, fabuły, długie i krótkie metraże. Będą mini wykłady, dyskusje i jazz! Ci, co nie znają, to poznają, a ci, co znają, to odkryją Jacka Kerouaca na nowo!
Przygotowanie / prowadzenie / organizacja:
Tematyką Beat Generation zajmuję się od kilkunastu lat. Napisałam o nich wiele artykułów, licencjat, magisterkę i prawie doktorat. Wielokrotnie byłam w Stanach Zjednoczonych, gdzie śladów Jack Kerouaca szukałam w archiwach, bibliotekach, księgarniach i zakątkach miast. Posiadam wiele materiałów, które z radością Wam pokażę, i trochę wiedzy, którą się podzielę. Dzięki kontaktom z beatnikowską społecznością zaprezentuję Wam filmy, których próżno szukać w innych miejscach w Polsce, oraz takie, których szukać można, ale szansa jest jeden na sto. Zapraszam! – Anna Wyrwik
13 października 2022 | 19:00
New American Cinema – „Działa wśród drzew” (oryg. „Guns of the Trees”), reż. Jonas Mekas / film z polskimi napisami