Na początku (prawie) każdego rodzicielstwa jest relacja między kobietą, a mężczyzną. Zanim zostaną mamą i tatą są dla siebie przyjaciółmi, kochankami, bratnimi duszami. Wydawnictwo Natuli w końcu sięgnęło także do korzeni „bycia rodzicem”, czyli życia seksualnego w relacji partnerskiej.
Podtytuł: „Jak budować długoterminowe związki partnerskie” nakreśla kierunek jaki przyjęli autorzy, czyli budowanie głębokiej, satysfakcjonującej relacji monogamicznej.
„Czas świeżo po narodzinach dziecka jest dla party nowym początkiem. Sami muszą zdefiniować nową tożsamość – mama, tata, rodzice. Przechodzą przemianę, zatem siłą rzeczy zmienia się też związek. Czasami poszukiwanie tej rodzicielskiej tożsamości trochę trwa. Czasami wskakujemy w nową rolę intensywnie, przekonani, że tak to właśnie musi wyglądać. Może nam się wydawać, że nie poznajemy ukochanego/ukochanej, bo na przykład pojawiająca się tożsamość opiekuńczej matki albo zapracowanego ojca przesłania obraz osoby, w której się zakochaliśmy.”
Autorzy – Zosia i Dawid Rzepeccy dzielą się swoimi doświadczeniem zawodowym jako terapeuci związków i relacji intymnych, propagatorzy „medycyny miłości” – praktyk tantry, warsztatów dla par, które wspierają budowanie intymnej relacji opartej na wzajemnym szacunku i uwadze. W książce rozwijają czym dla nich jest komunikacja, bliskość i intymność – trzy filary związku.
Książka ma formę wywiadu z obojgiem autorów, który prowadzi Natalia Fiedorczuk. Rozdziały rozwijają zagadnienia analogicznie do stopni rozwoju relacji – od szaleństwa biochemii mózgu – stanu zakochania, aż do „manowców i meandrów” takich jak uzależnienie od pornografii i zdrada. Autorzy oprócz wrażliwości i życiowego doświadczenia w relacji (są parą) mają także fachową wiedzę z zakresu psychologii, biologii oraz procesów, które zachodzą w naszym mózgu. Te elementy oraz męski i żeński punkt widzenia są bardzo mocną stroną książki. To nie zbiór złotych rad „jak podtrzymać ogień w relacji partnerskiej”, a głęboka analiza procesów przez które przechodzimy jako ludzie, biorąc pod uwagę także słabe cechy naszego gatunku, które mogą doprowadzić do rozpadu związku. Oprócz omówienia problemu, podane są przykładowe rozwiązania, propozycje jak zareagować, uważnie słuchać i być obecnym w relacji. Chemia zakochania opada, motyle odlatują, ale nowy etap wcale nie musi być nudny. Najpiękniejsze, co możemy dać sobie nawzajem, to poczucie, że zrobiliśmy wszystko, aby na końcu wspólnej drogi powiedzieć: udało nam się!
Polecam tę książkę nie tylko młodym rodzicom, ale także parom, które nie decydując się na dziecko chcą głębokiego, dojrzałego i udanego życia seksualnego i miłosnego. Rozdziały o seksie „po dziecku”, to tylko niewielka jej część, a dokładnie jeden rozdział stricte o odnalezieniu się w tej nowej sytuacji. Reszta to piękna podróż po zrozumieniu siebie i partnera w relacji. Każdy rozdział zawiera krótkie podsumowanie, dzięki czemu możemy powracać do nich, gdy spotkanie w intymności nie będzie takie proste.
Autor recenzji: Alicja Csafordi
Tytuł: Życie seksualne rodziców
Autorzy: Zosia i Dawid Rzepeccy
Wydawnictwo: Natuli
Data premiery: 2021-06-21