Reżyser głośnego „Ujrzałem diabła” oraz ,”Opowieści o dwóch siostrach”, Kim Jee-woon, będzie gościem 9. Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.
Podczas 9. edycji wydarzenia udostępniony będzie też m.in. tytuł “Poprzednie życie”, prezentowany w tegorocznym konkursie głównym w Berlinie. Wszystko w Kinotece między 3 a 10 listopada 2023!
Retrospektywa Kima Jee-woon
Największym wydarzeniem festiwalu będzie niewątpliwie wizyta Kima Jee-woon – jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów południowokoreańskich, którego retrospektywa zostanie zaprezentowana w ramach 9. edycji WKFF, a potem także we Wrocławiu i Gdyni. Twórca spotka się w publicznością w warszawskiej Kinotece w poniedziałek 6 listopada, po pokazie swojego najsłynniejszego filmu „Opowieść o dwóch siostrach”.
Filmem otwarcia festiwalu będzie „Pajęczyna” (“Cobweb”) (2023), najnowszy film gościa festiwalu, który miał swoją światową premierę w Cannes. To osadzona w latach 70. XX wieku opowieść o reżyserze (szukanie odwołań do biografii Kima Jee-woon jak najbardziej uzasadnione), który próbuje zmienić zakończenie swojego filmu, przy czym konfrontuje się nie tylko z cenzurą, ale również oporem produkcji i obsady. W tym pełnym odniesień do koreańskiego kina lat 60. i 70. obrazie w roli reżysera Kima zobaczymy zresztą jednego z ulubionych aktorów Kima Jee-woon – Song Kang-ho, którego publiczność pokochała dzięki rolom w nagrodzonym Oscarem ”Parasite” czy pokazywanym podczas ostatniej edycji festiwalu “Baby Broker”.
W ramach retrospektywy goszczącego w Polsce reżysera festiwalowa publiczność zobaczy też jego “Słodko-gorzkie życie” (“A Bittersweet Life”, 2005) – opowieść noir o tym, że czasami danie szansy miłości może przewrócić cały świat do góry nogami oraz legendarny już horror “Opowieść o dwóch siostrach” (“A Tale of Two Sisters” 2003). W roku swojej premiery w Korei tytuł ten zajął drugie miejsce w rankingu otwarć wszechczasów, a pobił go tylko “Matrix: Reaktywacja”. Inspirowana ludową baśnią historia ukazuje relacje sióstr, wracających do domu ojca po długiej nieobecności wywołanej śmiercią matki, oraz ich demonicznej macochy. Przegląd twórczości Kima Jee-woon domknie “Ujrzałem diabła” (“I Saw the Devil”, 2010) – zrealizowana z rozmachem opowieści o zemście pewnego tajnego agenta na seryjnym mordercy. W roli tego ostatniego na ekranie zobaczymy charyzmatycznego Choia Min-sik, znanego z głównej roli w “Oldboyu”.
Koreańskie hity
W ulubionej przez wielu fanów sekcji festiwalu Koreańskie hity – w ramach 9. edycji Warsaw Korean Film Festival zobaczymy m.in „Bezkarni: Sytuacja bez wyjścia” (“Roundup: No Way Out”) w reż. Lee Sang-yong, kolejną odsłonę przygód sympatycznego i nieugiętego detektywa Ma Seok-do czy “Betonowa utopia” (Concrete Utopia”) w reż. Um Tae-hwa, postapokaliptyczną opowieść o Seulu po trzęsieniu ziemi i jedynym budynku, w którym można się schronić. Nie zabraknie pokazywanego w tym roku na festiwalu w Berlinie filmu “Poprzednie życie” („Past Lives”) Celine Song, dobrze przyjętej opowieści o dwojgu przyjaciół, którzy wychowali się razem z Korei Południowej, a po latach odnajdują się w Nowym Jorku. Ich życia, niegdyś splecione, rozeszły się na wiele lat, by spotkać się ponownie. Jak pogodzić płynący czas, miłość, inne światy? Co zadecydują Nora i Hae Sung? Sprawdźcie koniecznie podczas festiwalu filmów koreańskich!
Wydarzenia i odkrycia festiwali
W ramach tej sekcji nie może Wam też umknąć nowy obraz Hong Sang-soo, bodaj największego nazwiska kina artystycznego z Korei Południowej. „Patrząc w wodę” (“In Water”) to przepiękny film o… robieniu filmów, ale także o życiu, snuciu opowieści i szukaniu sensu. Klasyk koreańskiego kina zabierze nas tym razem na smaganą wiatrem wyspę, gdzie złożona z zaledwie 3 osób ekipa filmowa pracuje nad krótkim metrażem. W tej historii poszukujący bohaterowie i malarskie, nieostre kadry prowadzić nas będą do nieoczywistego, poruszającego finału. Dla wielu fanek i fanów seansem obowiązkowym 9. Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich będzie też zapewne „Dokąd chciałabyś pojechać?” (“Where Would You Like to Go?”) w reż. Kim Hee-jung, koreańskiej reżyserki po łódzkiej filmówce. W jej rozpiętym między Warszawą a Koreą filmie zobaczymy historię Myungji i Jieun, dwóch kobiet połączonych przez los w chwili, którą zapamiętają na zawsze. O pracy nad filmem można będzie porozmawiać z reżyserką po projekcji w Kinotece, wieczorem w piątek 10 listopada.
…do Gdyni i Wrocławia!
Koreańska kinematografia ma coraz więcej wielbicieli na całym świecie. Nie inaczej w Polsce, dlatego święto koreańskiego kina odbywa się tego roku już w 3 miastach. Najpierw w stolicy: 9. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich odbędzie się w Kinotece między 3 a 10 listopada, a już 10 listopada w Gdyni wystartuje pierwszy Gdyński Festiwal Filmów Koreańskich (10-18 listopada 2023, Gdyńskie Centrum Filmowe). Natomiast w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu Wrocławski Festiwal Filmów Koreańskich odbędzie się między 17 a 24 listopada .
Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich
3-10 listopada – Kinoteka
Gdyński Festiwal Filmów Koreańskich
10-18 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym
Wrocławski Festiwal Filmów Koreańskich
17-24 listopada w Kinie Nowe Horyzonty
Materiały prasowe: Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie