Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich to wydarzenie, które od 2015 roku przyciąga miłośników koreańskiej kinematografii do stolicy Polski. W tym roku festiwal odbył się również w Gdyni (po raz pierwszy) oraz we Wrocławiu (po raz drugi), co świadczy o rosnącej popularności koreańskich produkcji w Polsce.
Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich
3-10 listopada – Kinoteka
Gdyński Festiwal Filmów Koreańskich
10-18 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym
Wrocławski Festiwal Filmów Koreańskich
17-24 listopada w Kinie Nowe Horyzonty
Podczas tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich, widzowie mieli okazję zobaczyć 16 filmów oraz spotkać się z reżyserem i reżyserką z Korei Południowej: Kim Jee-woonem i Kim Hee-jung.
Pierwszego dnia festiwalu widzowie mieli okazję obejrzeć film „Pajęczyna” (“Cobweb”) w reżyserii Kim Jee-woona. Jest to najnowszy film tego reżysera. Otwarcie festiwalu umilił poczęstunek przygotowany przez organizatorów.
Retrospektywne pokazy filmów Kim Jee-woona, uzupełnione spotkaniami z reżyserem, dały niepowtarzalną okazję do zgłębienia i zrozumienia jego twórczości. Projekcja filmu „Ujrzałem diabła” była jednym z najlepszych momentów festiwalu.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyły także nowe produkcje, takie jak ,,Concrete Utopia” (reżyseria: Eom Tae-Hwa), czyli tegoroczny koreański kandydat do Oskara, czy ,,Next Sohee” w reżyserii July Jung. Osobiście chciałabym wyróżnić film ,,Zabójczy romans” (reżyseria Lee Won-Suk). Ta absurdalna komedia oczarowała i wielokrotnie rozbawiła publiczność. Kolejny film, który zasługuje na wyróżnienie to ,,Okup” w reżyserii Kim Sung-Hoon. Podczas seansu można było odczuć wiele różnych emocji: od rozbawienia, po smutek i zadumę.
Filmem zamykającym festiwal był ,,Where Would You Like to Go” w reżyserii Kim Hee-jung, po którym odbyło się spotkanie z reżyserką. Co ciekawe, Kim Hee-jung jest absolwentką Łódzkiej Akademii Filmowej, a w filmie ,,Where Would You Like to Go” można się doszukać polskich akcentów.
Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich to świetna okazja, aby zapoznać się z kinem koreańskim. Selekcja filmów podczas tegorocznej edycji była na najwyższym poziomie, przez co każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Spotkania z reżyserami i możliwość zadawania im pytań przez publiczność wzbogaciły doświadczenia kinowe i pozwoliły na lepsze zrozumienie koreańskiej kinematografii. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich to wyjątkowe wydarzenie, dlatego mam nadzieję, że w przyszłości obejmie jeszcze więcej miast w Polsce
Program Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich:
✔️ Pajęczyna / Cobweb / Geomijip, reż. Kim Jee-woon, 2023, 135’ – otwarcie festiwalu
✔️ Walk Up / Tap, reż. Hong Sang-soo, 2022, 97’
✔️ Słodko-gorzkie życie / A Bittersweet Life / Dalkomhan insaeng, reż. Kim Jee-woon, 2005, 119’
✔️ The Roundup No Way Out / Beomjoedosi 3, reż. Lee Sang-yong, 2023, 105’
✔️ Smugglers / Milsu, reż. Ryu Seung-wan, 2023, 129’
✔️ Next Sohee / Daeum Sohui, reż. July Jung, 2022, 134’
✔️ Concrete Utopia / Konkeuriteu yutopia, reż. Eom Tae-hwa, 2023, 130’
✔️ In Water / Mul aneseo, reż. Hong Sang-soo, 2023, 61’
✔️ Opowieść o dwóch siostrach / A Tale Of Two Sisters / Janghwa, Hongryeon, reż. Kim Jee-woon, 2003, 114’ + spotkanie z reżyserem
✔️ Killing Romance / Killing romaenseu, reż. Lee Won-seok, 2023, 106’
✔️ Ujrzałem diabła / I Saw The Devil / Akmareul boassda, reż. Kim Jee-woon, 2010, 144’ + zapowiedź reżysera przed filmem + spotkanie z reżyserem
✔️ The Hill of Secrets / Bimirui eondeok, reż. Lee Ji-eun, 2022, 121’
✔️ Tajna misja w Seulu 2: widmo zagłady / Confidential Assignment 2 International / Gongjo2, reż. Lee Seok-hoon, 2022, 129’
✔️ Poprzednie życie / Past Lives, reż. Celine Song, 2023, 105’
✔️ Ransomed / Bigongsikjakjeon, reż. Kim Seong-hun, 2023, 132’
✔️ Where Would You Like to Go / Eodiro gago sipeusingayo, reż. Kim Hee-jung, 2023, 104’ + spotkanie z reżyserką
Materiały prasowe: Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie