Typowany na triumfatora tegorocznych Oscarów, głośny Oppenheimer Christophera Nolana, powraca do Kina Pod Baranami! Film, uznany przez widzów krakowskiego kina za najlepszą produkcję 2023 roku, będzie można zobaczyć 18 stycznia w trakcie przeglądu najlepszych filmów 2023 roku, a potem przez tydzień od 19 do 25 stycznia.
Już teraz Oppenheimer ma na swoim koncie aż pięć Złotych Globów. Do tej imponującej kolekcji niedługo dołączą inne statuetki – film Christophera Nolana jest bowiem uważany za faworyta tegorocznego oscarowego wyścigu. Lista nominacji do Oscara zostanie ogłoszona 23 stycznia 2024 roku.
Film Nolana będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami podczas przeglądu najlepszych filmów 2023 roku (18 stycznia), a później przez tydzień, od 19 do 25 stycznia.
Oppenheimer to mroczna, monumentalna i stawiająca trudne pytania produkcja, która opowiada historię ojca bomby atomowej (w tej roli Cillian Murphy), uważanego za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania tego rodzaju broni. Scenariusz filmu powstał w oparciu o nagrodzoną Pulitzerem biografię Roberta Oppenheimera autorstwa Kai Birda i Martina J.Sherwina pt.: Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej.
Oppenheimer został wybrany przez widzów Kina Pod Baranami najlepszym filmem 2023 roku.
HARMONOGRAM PROJEKCJI:
POKAZY W SALI MOS:
(Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12)
piątek-czwartek, 19-25 stycznia, godz. 19.50
sobota, 20 stycznia, godz. 11.30
POKAZY W KINIE POD BARANAMI:
czwartek, 18 stycznia, godz. 20.00
niedziela, 21 stycznia, godz. 12.00
O FILMIE:
OPPENHEIMER | OPPENHEIMER
reż. Christopher Nolan, Wielka Brytania/USA 2023, 180′
Złote Globy 2024 – wygrane: Najlepszy dramat, Najlepszy aktor w dramacie (Cillian Murphy), Najlepszy aktor drugoplanowy (Robert Downey Jr.), Najlepszy reżyser (Christopher Nolan), Najlepsza muzyka (Ludwig Göransson)
Złote Globy 2024 – nominacje: Najlepsze osiągnięcie kinowe i finansowe, Najlepsza aktorka drugoplanowa (Emily Blunt), Najlepszy scenariusz (Christopher Nolan)
Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej „Manhattan”. Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.