Ángela, Patricia, Marga i Nati to kuzynki z niepełnosprawnością, które mieszkają razem w mieszkaniu komunalnym w Barcelonie. Codziennie muszą walczyć o zachowanie niezależności i swoją godność, starając się nie pozwolić, by państwo decydowało o każdym aspekcie ich życia. Ich strategie oporu to m.in. anarchistyczne zebrania i podziemne ziny, taniec i promiskuityzm.
Wściekle inteligentna i zabawna ,,Lektura uproszczona” jest oskarżeniem instytucji i języka, który marginalizuje osoby z niepełnosprawnością. To także portret – wyrazisty, żywy i waleczny – współczesnej Barcelony. Ale przede wszystkim powieść Cristiny Morales stanowi celebrację ciała we wszystkich jego formach – to hymn na cześć kobiecych pragnień, queerowej seksualności, a także transgresywnej i rewolucyjnej siły języka.
,,Lektura uproszczona”, czwarta powieść Cristiny Morales, została nagrodzona prestiżowymi Premio Herralde i Premio Nacional de Narrativa i stała się bestsellerem w Hiszpanii.
Cristina Morales (Grenada, 1985) – jest magistrą prawa i nauk politycznych oraz członkinią grupy tańca współczesnego Iniciativa Sexual Femenina. Opublikowała jeden zbiór opowiadań i cztery powieści. Ostatnia z nich, ,,Lektura uproszczona”, została w roku 2018 nagrodzona Premio Herralde de Novela, w 2019 roku Premio Nacional de Narrativa hiszpańskiego Ministerstwa Kultury, a w roku 2022 Internationalen Literaturpreis des Hauses der Kulturen der Welt Ministerstwa Kultury Niemiec (było to pierwsze hiszpańskie dzieło literackie wyróżnione tą nagrodą). W 2021 roku trafiła na publikowaną przez magazyn literacki Granta listę najlepszych autorów i autorek hiszpańskojęzycznych poniżej 35. roku życia. Jej twórczość, tłumaczoną na kilkanaście języków, adaptowano na potrzeby filmu, teatru i telewizji.
Materiały prasowe: Wydawnictwo ArtRage