Właściwie zaprojektowany przekaz informacji w znaczący sposób ułatwia życie. Począwszy od treści zawartych w tekstach urzędowych po formularze, które musimy wypełniać. Rozwój internetu wymusza również na jego twórcach usprawnienia w tym aspekcie. Tego rodzaju treści to tzw. microcopy, a tworzenie go w duchu użytkowym nazywamy UX writingiem.
Z microcopy mamy do czynienia w przypadku wszelkich komunikatów, z którymi spotykamy się podczas korzystania z aplikacji czy innych interfejsów w internecie i w aplikacjach mobilnych. Mowa np. o okienkach logowania, komunikatach, które dają znać, że cos poszło nie tak, albo czegoś zabrakło, a nawet tekstach na przyciskach. Jednym słowem, można powiedzieć, że to wszelkie komunikaty, z którymi styka się użytkownik w aplikacjach, z których korzysta. Powinny być one czytelne i jasne dla użytkowników.
UX writing z kolei, to sztuka tworzenia tekstów do interfejsów, która skupia się na zapewnieniu jasności przekazu. Jego łatwego zrozumienia i satysfakcji użytkownika, która płynie z łatwego poruszania się po aplikacji i sprawnego dotarcia do celu. Wszystko to w efekcie przynosi zadowolenie użytkownika i buduje pozytywne emocje wokół produktu. My użytkownicy bardzo często nie zastanawiamy się nad komunikatami, dopóki jakiś interfejs nie utrudni nam życia tak, że nie możemy załatwić sprawy, dla której z niego korzystamy. Dlatego tak ważne jest, by osoby odpowiedzialne za tworzenie treści miały zawsze na uwadze perspektywę odbiorcy.
Fragment książki możecie przeczytać tutaj.
Rozwój aplikacji wymusza ciągłe doskonalenie treści, które ułatwią ich użytkowanie. Właśnie o tym jest książka „UX writing. Moc języka w produktach cyfrowych”. To świetny poradnik dla osób, które pracują przy tego rodzaju produktach. W dzisiejszych czasach przystępne copy staje się obowiązkiem.
To książka idealna dla projektantów interfejsów czy specjalistów od UX/UI i copywriterów. Jeśli rozwijasz oprogramowanie, tworzysz strony internetowe albo aplikacje mobilne, to na pewno Ci się przyda. Dowiesz się, jak tworzyć czytelne i zrozumiałe komunikaty, które ułatwią znacząco sposób korzystania z Twojego produktu. Dzięki przystępnej formie książkę można zarówno przeczytać w całości, jak i wracać, do interesujących nas treści w poszczególnych rozdziałach. Pomoże usystematyzować wiedzę albo uzupełnić braki.
Autorka recenzji: Monika Matura
Tytuł: UX writing. Moc języka w produktach cyfrowych
Autor: Wojciech Aleksander
Wydawnictwo: Onepress