„I to wszystko ma się składać na doświadczenie, które pokazuje, że nasze życie nie jest podzielone na jakieś nieprzystające do siebie, niezwiązane ze sobą obszary doświadczenia, tylko że my doświadczamy świata w całości i nauka jest, może i powinna być ważnym przewodnikiem w tym procesie” – mówił podczas konferencji prasowej o głównych założeniach programowych Copernicus Festival jego dyrektor, prof. Bartosz Brożek. Jedenasta edycja festiwalu to kolejna szansa na podkreślenie, że nauka stanowi integralną i niezbywalną część naszej kultury. „I to jest właśnie nasza misja od tych ponad dziesięciu lat” – komentował prof. Brożek.
Copernicus Festival rozpocznie się już w tym tygodniu – potrwa od 21 do 26 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Z samego rana zapraszamy na „Śniadania Mistrzów”, czyli rozmowy ze znakomitymi specjalistami ze świata nauki i sztuki. Popołudniami wysłuchamy naukowców na „Konfrontacjach”, a więc burzliwych dyskusjach sprowokowanych pytaniami trudnymi do rozstrzygnięcia. Wieczorami zajmą nas wykłady zaproszonych gości. To program wydarzenia w telegraficznym skrócie, a wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie copernicusfestival.com.
W ramach festiwalu odbędzie się gala Mądrej Książki Roku 2023, nie zabraknie też wystaw i warsztatów. „Nieśmiało w tym roku włączyliśmy się w program festiwalu” – mówiła na konferencji Katarzyna Łaput z Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. „Współpracujemy od trzech lat i rzeczywiście temat tegorocznej edycji jest po porostu wyśmienity i stworzony dla nas” – deklarowała przy okazji opowieści o licznych spotkaniach dla dorosłych i dzieci przygotowanych przez muzealny zespół kuratorów w nawiązaniu do festiwalowego hasła „Maszyna”. Nagranie z konferencji jest dostępne tutaj:
drive.google.com/file/d/1stcMazReCruVuh7JqHz4toS4dzZ81Jto/view
Pierwsze festiwalowe wydarzenia odbędą się już we wtorek, a główny wykład w Muzeum Inżynierii i Techniki wygłosi prof. Piotr Durka – wprowadzi nas w rozważania nad maszynami poprzez opowieść o możliwościach i ograniczeniach łączenia mózgów i komputerów. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również pasmo towarzyszące Copernicus Festival w Aptece Designu: dwa interaktywne wykłady, które wygłoszą Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek (23 maja) oraz Malwina Antoniszczak (24 maja). Serdecznie zapraszamy na blisko pięćdziesiąt innych wydarzeń w ramach Copernicus Festival!
Materiały prasowe: KBF