„Very cheap” to spektakl będący połączeniem groteski, performansu i artystycznego dialogu między dwiema bohaterkami. Tworzy go w całości duet Gruba i Głupia, czyli Patrycja Kowańską i Dominika Knapik, które są zarówno aktorkami, scenarzystkami jak i reżyserkami projektu. Odpowiadają też za scenografię, kostiumy i charakteryzację.
Spektakl jest ostatnią częścią trylogii „Very”, w której skład wchodzą również „Very Funny” i „Very Sad”. Niczemu jednak nie przeszkadza, by obejrzeć go pojedynczo. Odbył się on w teatrze KTO w ramach festiwalu Ciało i Czas. Jako autorski spektakl Grubej i Głupiej, obecnie nie stacjonuje on permanentnie w żadnym z teatrów. Przemierza Polskę, wędrując po różnego rodzaju festiwalach i odwiedzając znane i mniej znane teatry. Warto więc śledzić jego drogę, jeżeli pragnie się go złapać.
„Very cheap” jest przede wszystkim bardzo atrakcyjną, barwną i powleczoną emocjami hybrydą różnych gatunków teatralnych i tekstów kultury. Ciekawym zabiegiem tu występującym, dość wszak popularnym we współczesnym teatrze, jest miksowanie świata przedstawionego z własnymi przeżyciami aktorek. Eklektyzm w spektaklu, paradoksalnie nie powoduje chaosu na scenie – wszystko jest zmiksowane, ale uważnie. Aktorki używają kiczu, jako podstawowego elementu kostiumów i charakteryzacji, by stworzyć pełne wyrazu reprezentantki najstarszego zawodu świata.
By odnaleźć barwne bohaterki trudniące się sex workingiem, sięgają do twórczości Szekspira. Z renesansu zaś płynnie przeskakują do realnego świata. Tutaj to sięgają do nagrań sprzed kilku miesięcy. W nich to, jako niezależne aktorki freelancerki, próbują stworzyć autorskie dzieło, wkładając w to całe serce, głowiąc się jednocześnie, jak spiąć całość finansowo. Okazuje się bowiem, że sztuka się opłaca tylko wtedy gdy posiada status towaru – podobnie jak ciało w sex workingu. Z resztą – sztuka i seks za pieniądze mają ze sobą więcej wspólnego – mają cieszyć oko, generować rozrywkę, wzbudzać emocje i zapewniać poczucie spełnienia. Obie też sfery są w pewien sposób nieobliczalne.
Mimo w pewien sposób kontrowersyjnej, a nawet świadomie prowokującej tematyki, spektakl powinien trafić do dużej części widzów. Poważna wszak tematyka, biorąca sobie za zadanie upolitycznienie sztuki, jest okraszona łagodzącą, ociekającą kiczem i groteską otoczką. Niejednokrotnie, podziwiając wspomnienia finansowo – artystycznych zmagań twórczyń, zanosimy się śmiechem. Podobnie jak przy zaskakujących elementach performatywnych, generujących kontakt z publicznością oraz przy zetknięciach z Szekspirem. Łapcie spektakle Grubej i Głupiej, a nie pożałujecie!
Tutaj możecie zajrzeć, by być na bieżąco z twórczością Grubej i Głupiej: https://www.facebook.com/p/Gruba-i-G%C5%82upia-Fat-and-Dumb-61550697337723/
Tutaj zaś możecie stale śledzić repertuar teatru KTO, który zaskoczy Was niezwykłymi sztukami: https://teatrkto.pl/