Ludzki potencjał do wzrostu jest niesamowity. Nic dziwnego, że Adam Grant, znany psycholog organizacyjny i autor bestsellerów, postanowił poświęcić mu swoją najnowszą książkę „Ukryty potencjał”.
Adam Grant to amerykański psycholog, profesor zarządzania i psychologii. Specjalizuje się w badaniach nad motywacją, kreatywnością i dynamiką zespołów, a także nad tym, jak kształtują się w pracy postawy prospołeczne. Jest autorem wielu bestsellerów. W swojej najnowszej książce przekonuje, że talent i osiągnięcia nie są zarezerwowane tylko dla wybrańców, ale mogą być dostępne dla każdego, kto odważy się podjąć wysiłek, by odkryć i rozwijać swoje możliwości. Grant, bazując na najnowszych badaniach psychologicznych oraz własnych doświadczeniach, proponuje nowe spojrzenie na kwestie potencjału i samorealizacji.
Książka nie tylko inspiruje do działania, ale także dostarcza konkretnych narzędzi i strategii, które możemy wdrożyć w naszym życiu. Autor ukazuje, że kluczowe jest nie tylko stawianie sobie ambitnych celów, ale również budowanie środowiska, które sprzyja odkrywaniu i rozwijaniu talentów. Warto mieć obok siebie osoby, które nie tylko posłużą nam radą, gdy utkniemy w martwym punkcie, ale i mentorzy, którzy szczerze wyrażą swoje zdanie na temat naszych działań. Warto też podpatrywać działania innych osób, które dużo osiągnęły w określonej dziedzinie. Nie chodzi jednak o kopiowanie, ale wymyślenie własnego sposobu na naukę i rozwój.
Odkrycie w sobie zamiłowania do dyskomfortu może nam otworzyć drogę do zdobywania różnego rodzaju wiedzy. Trzeba nie lada siły charakter, aby świadomie narazić się na niedogodności. To szczególnie istotna postać determinacji.
Psycholog podkreśla, że perfekcjonizm to ślepa uliczka. Po co komu ideał? Chodzi o to, by dać z siebie wszystko, ale znaleźć w tym równowagę. Jako punkt odniesienia warto wyznaczyć sobie siebie z przeszłości i obserwować czynione postępy. Porównywanie z innymi tylko wpędza nas w kompleksy. Przy czym warto pamiętać, że nauka wiąże się bardzo często z dyskomfortem, musimy się na niego narażać, dopóki nie osiągniemy biegłości i dyskomfort zniknie. Nie powinno nas także zniechęcać popełnianie błędów. Autor używa metafory gąbki, która chłonie wiedzę i doświadczenia od innych, oraz wykazuje proaktywność w działaniu. Grant podkreśla, jak istotny jest czynnik zabawy podczas chłonięcia wiedzy.
Autor opisuje, w jaki sposób jednostki mogą pokonać przeszkody, które wydają się nie do przejścia, i przedstawia strategie na rozwijanie swoich zdolności w codziennym życiu. Pisarz ilustruje, jak niedoceniane talenty mogą przerodzić się w wielkie osiągnięcia, kiedy w grę wchodzi odpowiednie podejście do nauki i rozwoju.
„Ukryty potencjał” to wartościowa książka, która motywuje do działania i rozwoju, pokazując, że droga do sukcesu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób z wyjątkowymi zdolnościami. Dla Granta największym talentem jest gotowość do nauki i rozwoju – coś, co jest w zasięgu każdego z nas, o ile tylko zdecydujemy się odkryć własny, ukryty potencjał.
Autorka recenzji: Monika Matura
Tytuł: Ukryty potencjał. Ty też go masz i co z nim zrobisz?
Autor: Adam Grant
Data wydania: 27.09.2024
Ilość stron: 328
Tłumacz: Magda Witkowska
Wydawnictwo: MT Biznes