Czy znasz choć jedną prawdziwą kobietę?
Prawdziwa kobieta jest silna. Prawdziwa kobieta jest mądra. Prawdziwa kobieta czerpie pełnymi garściami z bogactwa instynktów. Tylko i wyłącznie taka jest Dzika Kobieta, która symbolizuje naszą naturę. To właśnie takie się rodzimy, by później zgodnie z normami społecznymi i całym procesem „ucywilizowania” wtłoczyć się w bardzo sztywne ramy, jakie dla nas przygotowano. Bardzo szybko zatracamy całe bogactwo „dzikości”.
Takie jest przynajmniej zdanie Clarissy Estes, która w swojej książce „Biegnąca z wilkami” zachęca nas do zagłębienia się w świat ducha prawdy, który ma nas otworzyć na zanikły w procesie socjalizacji wymiar instynktów. Na książkę składa się szereg analiz międzykulturowych, opartych o bogactwo baśni i mitów latynoamerykański. Warto też wiedzieć, iż napisanie tej książki zajęło autorce ponad dwadzieścia lat życia.
Kim zatem jest Clarissa Pinkola Estes? Pisarką, szeroko znaną poetką, certyfikowanym psychoanalitykiem i niestrudzoną badaczką tradycji latynoamerykańskich legend. A przede wszystkim kobietą, która zachęca nas do zadania sobie wielu, często trudnych pytań.
Czy warto przeczytać „Biegnącą z wilkami”? Tak, jak najbardziej. Czy jest to lektura dla wszystkich? Zdecydowanie nie. Estes wymaga zaangażowania, otwartości i dużej dozy wnikliwości. Nie szafuje gotowymi receptami, poradnikami , jak „a” to „b”, przepisami na związek stulecia. Na pewno nie pozwala przeczytać swojej książki w jeden wieczór. Jest zbyt skrupulatna, nie da ominąć żadnego szczegółu.
Z czystym sercem, mogę ją jednak polecić dla tych wszystkich, którzy nie boją się podjąć wyzwania i poświęcić trochę czasu na odkrycie w sobie choć małej cząstki swej prastarej, dzikiej natury.
Zrecenzowała
Maria Brudnik