Klasyk wśród filmowych thrillerów z kultową sceną morderstwa pod prysznicem. Oraz on – pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Motywy, które wywołują dreszcze, podziw i ciekawość. Charyzma i pomysły, które zmieniły kino lat 60-tych ubiegłego wieku.
Ale od początku.
Każdy, kto widział ekranizację powieści Roberta Blocha, osławioną „Psychozę”, nie raz zastanawiał się nad geniuszem reżysera filmu. Głowił się nad konceptem, tego ponadczasowego thrillera oraz nad tym, gdzie znajduje się klucz do zrozumienia niezwykłego sukcesu tej filmowej produkcji. Gdy okazało się, że mam okazję przeczytać książkę opisującą proces powstawania „Psychozy” Alfreda Hitchcocka, bez wahania po nią sięgnęłam.
Nie ma wątpliwości, że Stephen Rebello, autor niezwykle wciągającej książki „Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy”, wykonał kawał dobrej roboty. Miał okazję przeprowadzić ostatni w karierze Hitchcocka wywiad i właśnie wywiady z członkami ekipy filmowej „Psychozy” oraz aktorami i samym reżyserem, stały się źródłem wiedzy o kulisach powstawania tego kultowego dzieła. Rebello przekopał się przez całe stosy publikacji, recenzji ciekawostek i rozmów, by w jak najbardziej wiarygodny sposób przedstawić cały proces powstawania filmu. Czułam dreszcze, gdy kolejne karty powieści odkrywały przede mną najdrobniejsze szczegóły, niuanse i detale powstawania scenariusza, pracy aktorów i reżysera.
Ogromnym atutem tej publikacji jest narracja, która prowadzi czytelnika do celu, niczym czarna autostrada w słoneczny dzień, pozwalając poznać i dobrze zrozumieć wszystkie elementy, które sprawiły, że „Psychoza” odniosła tak spektakularny sukces.
Powieść porusza również niezwykle istotny problem, z jakim musiał się zmierzyć Hitchcock reżyserując kontrowersyjny, jak na tamte czasy, film. Gdy Hitchcock mierzył się ze scenariuszem, wiedział, że współczesna opinia publiczna i cenzura, nie pozwolą mu na pokazanie wszystkiego (nie było mowy o pokazywaniu bestialskich mordów oraz tematu transwestytyzmu). Jednak „Psychoza” wyszła daleko poza cenzurę nie pokazując przy tym nic.
Książka Rebello została po raz pierwszy wydana w 1990 roku, książkę wznowiono w 2012 roku tuż przed premierą filmu o tytule „Hitchcock”. Jednak, w błędzie będą ci, którzy pomyślą, iż „Hitchcock” to ekranizacja powieści Rebello. Nic bardziej mylnego. Książka skupia się wokół zawodowego życia reżysera, film sięga głębiej w jego życie prywatne.
Recenzowała Magdalena Es
Stephen Rebello
“Alfred Hitchcock. Nieznana historia psychozy”
Wydawnictwo Sine Qua Non