Opowieści o kobietach u władzy są dziś bardzo popularne. Na równi z historiami kobiet, które były niczym szare eminencje pociągając za sznurki swoich bogatych, znanych i wpływowych mężów, albo te, które żyły w cieniu swoich mężczyzn i znosiły gorzkie konsekwencje ich sławy.
Historia Danuty Wałęsy zawarta w książce „Marzenia i tajemnice”, „Między nami” Małgorzaty Tusk, czy „Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena” Najwy bin Laden to tylko niektóre z pozycji, które zalały rynek wydawniczy. O ich mężach słyszy się dużo i często. One same do tej pory były ozdobą, dodatkiem do ich władzy i pozycji. Teraz chcą zaistnieć, chcą być sobą, a nie żoną kogoś innego.
W XV wieku kobiety postrzegane były jako istoty podległe mężczyznom, których największą cnotą i zaletą było nieposiadanie własnego zdania. Ale te, które dostąpiły zaszczytu władzy, królowe, księżniczki i damy dworu miały dokładnie takie same ambicje co dzisiejsze premierowe, prezydentowe i żony przywódców politycznych. Chciały mieć prawo głosu, władzę i wpływ na decyzje i rządy.
Kobietom czasami zdarzyło się nawet rządzić lepiej niż mężczyznom. Tak jak w powieści C.W. Gortnera. „Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej” to opowieść o królowej dzięki, której Hiszpania stała się prawdziwą potęgą. To ona wsparła wyprawy Krzysztofa Kolumba, popierała jego działania i łagodziła spory. To dzięki niej Hiszpania stała się imperium kolonialnym, które zawładnęło znaczną częścią świata!
Jej reputacja nie była jednak do końca nieskazitelna. Miała na swoim sumieniu także i występki przeciw swoim poddanym. Autor nie zataja tych faktów. Podaje wszystkie szczegóły jej życia. Nie tylko tego, które znamy z lekcji historii, ale przede wszystkim smaczki z życia codziennego, czyli to co czytelnika interesuje najbardziej.
Książka C.W. Gortnera to ciekawa opowieść o hiszpańskiej królowej. Jednak zbyt podobna do znanych już fabuł opowiadających o życiu codziennym królowych. Bardzo podobna choćby do powieści „Świat królowej Marysieńki” Kornelii Stepan. Czytelnik sięgając po taką powieść ma wrażenie, że życie bohaterek różni tylko epoka, kraj pochodzenia i nazwisko. Czasami szablony się sprawdzają, ale częściej efekt powielania pewnych wątków nie wpływa korzystnie na całość. Książka nie jest nowatorska, ale dobra.
Marzena Rogozik
„Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej”
C.W. Gortner
Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK
Kraków 2014