„Projekt miłość” to propozycja autorki znanego bloga rozwiedziona.pl skierowana dla „każdego, kto przeżył rozstanie”, jak sugeruje sama okładka. Pozycja ta może być doskonałym pretekstem do rozważań na temat skomplikowanych relacji damsko-męskich, miłości, samotności oraz zastanowienia się nad pytaniem, czy autorki blogów rzeczywiście powinny wydawać książki.
Katarzyna Krauze, która od lat wsłuchuje się w historie czytelniczek swojego bloga, postanowiła podzielić się wiedzą na temat związków z większą grupą odbiorców. Tym samym przekonać, że wcale nie trzeba uczyć się na swoich błędach, gdyż wystarczy wyciągnąć wnioski z cudzych, już popełnionych. Wszystko to w formie poradnika, który jednocześnie staje się okazją do refleksji na temat kobiet i mężczyzn w szerszej perspektywie. Autorka próbuje naszkicować portret współczesnej kobiety, którą dzieli na kilkanaście różnych typów, pytając jednocześnie odbiorczynię do którego typu sama by się przypisała. Mamy więc całą paradę postaci, takich jak księżniczka, pseudofeministka, kura domowa, matka Polka czy aktorka. Każdemu typowi przypisana zostaje charakterystyka oraz przykłady historii, które autorka zaczerpnęła od czytelniczek swojego bloga. Kiedy już rozpoznamy się w paradzie przytoczonych postaci, zostaniemy uświadomione, że partner idealny nie istnieje, natomiast warto poznać typy mężczyzn, których należy unikać, w formie galerii charakterów, takich jak mamisynek, casanova, Piotruś Pan czy zimny drań. Można się zastanawiać, czy cała ta klasyfikacja rodem z quizów dla nastolatek jest zasadna i w ogóle potrzebna? Zaprezentowane typy kobiet i mężczyzn nieco szeleszczą papierem, czego nie potrafią uwiarygodnić przytoczone przykłady prawdziwych historii, które opisane są zwyczajnie zbyt lakonicznie, żeby można było w nie uwierzyć i się nimi sugerować. Każda klasyfikacja natomiast siłą rzeczy niesie za sobą pewne uproszczenia, których autorce nie udało się uniknąć.
W książce czytelniczki powinny znaleźć odpowiedzi na 3 zasadnicze pytanie: Jak znaleźć i zatrzymać wymarzonego faceta? Jak komunikować się w związku? Jak tworzyć głębokie i intymne relacje? Pozycja ta jednak albo nie odpowiada na te pytania wcale, albo niezbyt wyczerpująco. Poza ogólnym zarysem problemów i sloganami w stylu „uwierz w siebie”, „zmień się”, „umaluj się i umyj włosy” nie podaje zbyt wielu konkretnych rad. Po lekturze zarówno niezależna singielka, rozwódka z dwójką dzieci, jak i wdowa w średnim wieku pozostaną w takim samym miejscu, w jakim były wcześniej.
Pozycja ta może, mimo wszystko, stanowić przyjemną lekturę, jeśli nie oczekujemy od niej rozwiązania naszych problemów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza zaprezentowanie 10 konkretnych, bardzo życiowych problemów i rzeczywista próba ich rozwiązania. Pytania te wydają się być najbardziej wiarygodną częścią tej pozycji. Niewątpliwym plusem jest samo przesłanie autorki, w którym zachęca ona kobiety do zmian, do wzięcia się w garść, nie poddawania się w poszukiwaniu miłości, do popatrzenia na siebie w lustrze i odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę jestem i jaką kobietą chcę być.
Autorce na pewno nie można odmówić doświadczenia w słuchaniu głosów i problemów współczesnych kobiet. W tej dziedzinie z pewnością jest ekspertką. Ale czy to predestynuje ją do tworzenia szerszych klasyfikacji? Może lepiej takie zadania zostawić fachowcom od psychologii i psychiatrii?
Projekt miłość, Karolina Krauze, wydawnictwo Flow Books, Kraków 2018
https://bonito.pl/k-1243611-projekt-milosc